Z żalem informujemy, że w dniu 9 kwietnia zmarł prof. zw. dr hab. inż. Jan Lech Lewandowski, Doktor Honoris Causa AGH, Prezes Honorowy STOP

Z wielkim żalem i smutkiem informujemy, że 9 kwietnia 2019 roku odszedł od nas na zawsze, po pracowicie i godnie przeżytym życiu

ŚP. Prof. zw. dr hab. inż. Jan Lech Lewandowski, Doktor Honoris Causa Akademii Górniczo-Hutniczej

Wielce zasłużony dla Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich i polskiego odlewnictwa.

W latach 1973-1987 prezes Zarządu Głównego, Członek Honorowy i Prezes Honorowy tego Stowarzyszenia.

Z rekomendacji tego Stowarzyszenia był wieloletnim delegatem w Międzynarodowym Komitecie Odlewniczych Stowarzyszeń Technicznych (Comité International des Associations Techniques de Fonderie CIATF) i przez wiele kadencji – członkiem Rady Głównej Naczelnej Organizacji Technicznej, a w latach 1990-1993, z wyboru, pełnił funkcję prezesa Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

W okresie tym także wprowadził tę organizację do Europejskiej Federacji Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich (FEANI).

Prof. Jan Lech Lewandowski zasłużył się szczególnie w zakresie kształcenia i rozwoju kadr inżynierskich. Był utalentowanym dydaktykiem, człowiekiem skromnym o niecodziennej osobowości i kulturze, wymagającym i sprawiedliwym, niezwykle popularnym, szanowanym profesorem, lubianym przez młodzież, potrafiącym budować trwające wiele lat przyjaźnie i więzi koleżeńskie. Wypromował ponad 250 inżynierów i magistrów oraz 7 doktorów. Był autorem wielu liczących się w świecie publikacji, recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych oraz wniosków profesorskich.

Prof. Jan Lech Lewandowski, w czasie swojej działalności dydaktyczno-naukowej i inżynierskiej był z wyboru członkiem wielu krajowych i zagranicznych instytucji oraz stowarzyszeń naukowych w tym m.in.: Komisji Nauk Technicznych PAN, Sekcji Teorii Procesów Odlewniczych Komitetu Hutnictwa PAN, Komitetu Metalurgii PAN, Komitetu Nagród Państwowych, Prezydium Komitetu ds. Nauki i Postępu Technicznego przy Radzie Ministrów, Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, Sekcji Technologii i Maszyn Technologicznych Komitetu Badań Naukowych, Akademii Inżynierskiej w Polsce.

Prof. Jan Lech Lewandowski przez wiele lat był członkiem Senatu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Za swoją naukową i społeczną działalność otrzymał m.in. następujące nagrody i odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę NOT z diamentem, Złotą Odznakę STOP z rubinem i wiele innych.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 17 kwietnia 2019 roku o godz. 13.00 o mszy  św. w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wraz z odejściem Profesora Jana Lecha Lewandowskiego nasze Stowarzyszenie, polskie odlewnictwo oraz nauka poniosły niepowetowaną stratę.

Opublikowano: 16.04.2019, Stowarzyszenie Odlewników